GERDA WK M7 / GERDA WK M7Z

Gerda-WKM-7-zawartosc

Zawartość opakowania.

Witam po dosyć długiej przerwie spowodowanej baaardzo długim weekendem. Dziś coś bardziej praktycznego. Chciałbym zaprezentować wkładkę bębenkową profilową firmy GERDA. Oznaczono ją symbolem WK M7. Według mnie jest to jedna z ciekawszych propozycji w tej klasie. Mowa tu o klasie C odporności na włamanie i klasie 6 zabezpieczeń. Jest to potwierdzone certyfikatem wydanym przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej (http://www.gerda.pl/atesty-certyfikaty/category/wkm7wkm7z-z-odmianami). Posiada zabezpieczenia przeciw przewiercaniu a zastosowana ilość zapadek wyklucza otwarcie metodami manipulacyjnymi. Oczywiście jak każdy producent GERDA również informuje że wkładka powinna być chroniona od kierunku agresji tarczami ochronnymi do drzwi i nie powinna wystawać więcej niż 3mm. Wkładka ta stosowana jest w różnych modelach wzmocnionych i antywłamaniowych drzwi GERDA. Jednak dzięki rozwiązaniom które w niej zastosowano śmiało można ją wykorzystać także w drzwiach innych producentów. Nadaje się także do zamków wpuszczanych stosowanych w drzwiach drewnianych.

Opakowanie wkładki jest plombowane przez producenta. Co znajdziemy w opakowaniu po jego otwarciu: wkładkę, komplet pięciu kluczy, kartę kodową, pokrętło, śruby kontrujące, kluczyk imbusowy oraz komplet nakładek na klucze.

Gerda-WKM-7-bez-pokretla

Wkładka GERDA WK M7.

Na uwagę zasługuje możliwość zdjęcia pokrętła do montażu wkładki. Obecnie wielu producentów odchodzi od możliwości demontażu tego elementu. Może to nastręczać problemów podczas montażu wkładki w zamku. Kolejność montażu poszczególnych elementów szyldów bądź konstrukcji drzwi może nawet uniemożliwić montaż wkładki bez zdejmowanego pokrętła. Rozwiązanie to czyni ją bardzo praktycznym produktem.

Gerda-WKM-7-pokretlo

Demontowalne pokrętło wkładki GERDA WK M7.

Kolejnym plusem jest ilość kluczy. W komplecie znajduje się pięć kluczy. Bardzo często producenci dostarczają tylko trzy klucze.  Klucze wykonane są symetrycznie co oznacza iż nie ma znaczenia którą stroną będziemy je wprowadzali do wkładki.

Gerda-WKM-7-klucze

Komplet kluczy do wkładki GERDA WK M7.

Gdyby zaistniała konieczność wykonania większej ilości kluczy konieczne będzie okazanie dołączonej plastikowej karty z numerem. Karta będzie również potrzebna gdyby ktoś chciał zamówić dodatkowe wkładki w systemie Master Key.

Gerda-WKM-7-karta

Karta kodowa do wkładki GERDA WK M7.

Wygląd kluczy możemy dopasować do naszych potrzeb. Producent nie zmusza do noszenia „gołego” klucza, bądź „ubranego” w plastikową obudowę. W praktyce spotykam się z różnymi wymaganiami klientów. Jedni nie chcą zimnego metalowego, nieprzyjemnego w dotyku klucza, drudzy nie chcą wielkich obudowanych plastikiem kluczy gdyż zależy im na ograniczeniu ilości zajmowanego przez nie miejsca w kieszeniach. Tą kwestie producent pozostawił do wyboru klientom dostarczając przyjemnych w dotyku nakładek na klucze.

Gerda-WKM-7-nakladka

Nakładka na klucz wkładki GERDA WK M7.

Gdyby ktoś posiadał większą ilość kluczy do omawianego modelu wkładki dodatkowo można je oznaczyć kolorami w przygotowanych do tego celu otworach nakładek.

Gerda-WKM-7-znaczniki

Kolorowe znaczniki do nakładek kluczy.

Po pełnym „uzbrojeniu” klucza łatwo będzie odnaleźć ten właściwy w pęku kluczy.

Gerda-WKM-7-klucze-uzbrojon

Klucze „uzbrojone” w nakładki oznaczone kolorami.

Wkładkę można zamówić z zabierakiem, lub z zabierakiem zębatkowym.  Jednak rodzaj zabieraka należy określić w chwili zamówienia ponieważ nie ma możliwości jego wymiany.

Gerda-WKM-7-wkladka

Wkładka GERDA WK M7 z zabierakiem.

Śruba do montażu pokrętła wykonana jest solidnie, gniazdo na klucz jest głębokie wiec nie ma obawy że gwint lub gniazdo ulegnie zniszczeniu podczas dokręcania.

Śruby mocujące wkładki GERDA WK M7.

Śruby mocujące wkładki GERDA WK M7.

Z mojego zawodowego doświadczenia mogę napisać że jest to produkt godny polecenia. Nigdy nie trafiłem na usługę podczas której miałbym do czynienia z awarią tego modelu. Klucze do wkładki wprowadza się bardzo przyjemnie i lekko a podczas obrotu nic nie haczy. Pokrętło wykonane jest solidnie, jego gabaryty, kształt i satynowe wykończenie sprawiają iż eksploatacja jest bardzo przyjemna. Klucze są solidnie chromowane więc nie ulegną szybkiemu wytarciu. Nakładki wykonano z materiału elastycznego więc nie będą pękały. Całość jest wykonana bardzo estetycznie.  Sam eksploatuję od kilku lat opisywany model i jestem z niego bardzo zadowolony.

Marcin

Posted in Blog.